7 prostych sposób na jazdę z przyczepą do przewozu koni dla początkujących i nie tylko

Strona głównaBlog7 prostych sposób na jazdę z przyczepą do przewozu koni dla początkujących i nie tylko

7 prostych sposób na jazdę z przyczepą do przewozu koni dla początkujących i nie tylko

Pierwsze podróże z przyczepą do przewozu koni mogą być trochę przerażające. Po pierwsze, coś dużego musisz ciągnąć za samochodem. Po drugie, Twoja widoczność nie jest już tak dobra jak bez przyczepy. Po trzecie, każda nowa czynność w życiu wiąże się ze stresem, więc spocone ręce na kierownicy, nie są niczym dziwnych. Podpowiemy Ci jak zwiększyć swoją pewność siebie w tej sytuacji. Bo za nasz strach często odpowiada brak wiedzy, w tym przypadku doświadczenia, umiejętności i kiepskie przygotowanie. A do przetarcia szlaków konieczne jest dobre przygotowanie, bo to daje pewnego rodzaju spokój. Zatem do dzieła.

1. Sprawdzenie przyczepy i pojazdu to absolutna konieczność

Nie masz czasu na właściwe podpięcie przyczepy, wszystko robisz z zegarkiem w dłoni? To tylko potęguje stres. Twoim sprzymierzeńcem jest spokojne i właściwe przygotowanie obydwu pojazdów i sprawdzenie ich pod kątem bezpieczeństwa. O tym jak dokładnie to zrobić, pisaliśmy w osobnym artykule „Transport konia – 8 rzeczy do sprawdzenia w aucie i przyczepie„. Przypominając, najważniejsze kwestie to: światła (wszystkie muszą działać), odpowiednio ustawione lusterka (musisz widzieć cały bok auta i przyczepy), hamulce (nie trzeba chyba dodawać, że jadąc z przyczepą mają podwójną rolę!). W przyczepie sprawdź stan podłogi, zatrzaski, drzwi, inne elementy, czy nie są zardzewiałe, zniszczone? Czy nie wymagają wymiany, naprawy? Sprawdź czy przyczepa jest dobrze podpięta. W jakim stanie są elementy, które je łączą?

Jeśli wszystko jest w porządku, możesz śmiało przejść do kolejnego punktu.

2. Ćwiczenia z pustym środkiem

Pewności siebie za kierownicą z przyczepą w tle nabierzesz w momencie, gdy zaczniesz z nią jeździć. Musisz poznać jej zachowania podczas różnych sytuacji na drodze. Jak się zachowuje przy skręcie, jak przy cofaniu, jak przy hamowaniu. Pierwsze kroki najlepiej stawiać z pustą przyczepą, bo po co narażać konie na stres? Poświęć nabyciu praktycznych umiejętności cofania, skręcania, zawracania z przyczepą trochę czasu, zanim ruszysz w dłuższą drogę. Ćwicz w miejscach, gdzie możesz swobodnie wykonywać różne manewry, nie będąc pod ostrzałem ciekawskich spojrzeń. Praktyka czyni mistrza i nikt nie rodzi się z umiejętnością jazdy z przyczepą, to po prostu trzeba wyczuć i wyćwiczyć.

Mała wskazówka: Chcesz cofnąć z przyczepą w lewo. Połóż dłonie na dole kierownicy i kręć w lewo. Jeśli skręt ma być ostry, skręć kierownicą zanim ruszysz. Jeśli ma być delikatny, jedź powoli i równocześnie skręcaj.

3. Inteligentne rozłożenie ładunku

To, jak przyczepa będzie zachowywała się w trakcie jazdy, zależy od tego, jak rozłożysz ładunek, czyli jak ustawisz konie. Rozłożenie koni bądź ustawienie konia powinno być dostosowane do rodzaju przyczepy, dzięki temu unikniesz problemów w trakcie podróży. Po kilku minutach jazdy, zrób przerwę i sprawdź czy wszystko jest w porządku.

4. Zestaw 'awaryjny’

Nim ruszysz w jakąkolwiek podróż z końmi, przygotuj zestaw awaryjny. Plecak bądź torbę zapakuj wcześniej. Robiąc to na ostatnią chwilę jest duże prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz. W zestawie awaryjnym powinny być:

  • apteczka (dla siebie i konia),
  • latarki,
  • ładowarka do telefonu,
  • woda,
  • lista ważnych numerów (weterynarze, pomoc drogowa).

Poza tym auto również musi mieć swój zestaw awaryjny, czyli: oponę zapasową, podnośnik, kliny zabezpieczające, trójkąty awaryjne.

5. Unikaj kołysania przyczepy

Niebezpieczna sytuacja może się zdarzyć, gdy dojdzie do kołysania przyczepy. W takiej sytuacji należy ściągnąć nogę z gazu, zwolnić i uspokoić przyczepę. Osoby jeżdżące z przyczepami muszą stosować się do innych przepisów, prędkość jaką mogą się poruszać jest mniejsza. A to dlatego, by było bezpiecznie. Sytuacja, gdy przyczepa zaczyna skakać, kołysać się, jedzie wężykiem jest bardzo niebezpieczna, dlatego należy jej unikać. Jeśli przyczepa jest właściwie przypięta, auto jest w stanie uciągnąć taki ciężar, a konie są właściwie rozstawione, to do takiej sytuacji nie powinno dojść. Należy pamiętać o mniejszej prędkości i spokojnym wchodzeniu w zakręt.

6. Monitoruj sytuację, gdy pojawią się dziwne odgłosy i dźwięki

Konie dziwnie się zachowują, są niepokoje, wydają dziwne dźwięki, słyszysz jakieś uderzenie, to zatrzymaj się w najbliższym możliwym miejscu, by sprawdzić, czy zwierzęta są bezpieczne. W trakcie transportu koni dochodzi do różnych sytuacji, koń może upaść bądź znajduje się w innym niebezpieczeństwie. Z resztą jeśli nie sprawdzisz, co się stało, cały czas w głowie coś tam siedzi i nie skupisz się na drodze, nie mówiąc o tym, że zwierzę może potrzebować pomocy.

7. Tylko spokojna jazda

Miej na uwadze, że prowadzenie auta z przyczepą, w której znajdują się konie, to coś zupełnie innego niż samego auta. Konie stoją, nie trzymają się niczego, o wypadek nietrudno. Dlatego każdy manewr powinien być wykonywany spokojnie, a każde przyspieszenie z rozwagą, czyli przykładowo po skręcie musisz dać koniowi chwilę na odzyskanie równowagi i dopiero zacząć przyspieszać. Ty siedzisz na wygodnym siedzeniu, on stoi na podłodze, która jedzie. Wybieraj drogi nowe, omijaj wyboiste, gdzie kończy się asfalt albo trwają remonty.

Jeśli masz wątpliwości czy podołasz, zawsze możesz skorzystać z transportu koni oferowanego przez profesjonalną firmę. A w tym czasie przyglądaj się, obserwuj, jak to wygląda i zgłębiaj tajniki jazdy z przyczepą dla koni.

Źródło:

https://www.doubledtrailers.com/10-tips-for-safe-driving-with-your-horse-trailer/
2019-12-02T16:34:49+01:002 grudnia 2019|
Go to Top