Akcesoria i wyposażenie do lawet

Strona głównaBlogAkcesoria i wyposażenie do lawet

Akcesoria i wyposażenie do lawet

Wyposażenie lawety zależy od roku jej produkcji, tego, czy kupujesz nową, czy używaną i ile zainwestował w nią obecny właściciel, a także co będzie skłonny dać w cenie lawety. Na wyposażenie składają się elementy niezbędne, a także dodatkowe akcesoria, które ułatwiają holowanie i wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Nowe, lekkie lawety, z podstawowym wyposażeniem to koszt od 9 tys. wzwyż. W ofercie producentów możliwość kupienia od razu dodatkowego wyposażenia. Natomiast cena za wypożyczenie lawety od 90 zł za dobę, ale czy wypożyczalnie dają 'gołą’ lawetę czy również akcesoria, które są niezbędne do holowania?

Nowe lawety

Lawety wprost z taśmy produkcyjnej są dobrze wyposażone, choć zależy to od modelu i ceny. Zakres podstawowego wyposażenia różni się w zależności od oferty, wśród niego znajdziesz:

 • oświetlenie,

 • koła podporowe,

 • koło zapasowe,

 • kliny najazdowe,

 • osłona zaczepu,

 • wyciągarka,

 • najazdy,

 • uchwyty do mocowania ładunku,

 • uchwyty do koła zapasowego.

W ramach dodatkowego wyposażenia producenci oferują:

Lawety używane

Stan lawety używanej zależy od dbałości o nią, tego czy służyła do celów prywatnych, czy firmowych. A także od jej wieku i elementów z jakich została wykonana. Używane lawety są tańsze i sporo zostaje w portfelu. Liczy się jednak stan w jakim jest laweta i co dostaniemy wraz z nią. I czy dodatkowe wyposażenie faktycznie jeszcze posłuży, bo przetarte pasy nadają się tylko do śmietnika. W ofercie lawet używanych można znaleźć prawdziwe perełki, które nie wymagają dużych nakładów na początek, ale albo trzeba mieć szczęście, by szybko trafić na taką ofertę, albo poświęcić na to sporo czasu.

Laweta z wypożyczalni

Przy jednorazowym holowaniu auta nieopłacalne jest kupowanie lawety. Wypożyczenie to ok 90 zł za dobę. Powstaje jednak pytanie, co dostajemy wraz z lawetą, a co jest po naszej stronie? W ofercie wypożyczalni zazwyczaj są dodatkowe akcesoria do lawet, jak pasy mocujące czy wyciągarka. Natomiast mogą wpływać na koszt.

Przydatne akcesoria do lawet

 • Wyciągarka. Tego typu wyposażenie jest przydatne głównie, gdy z lawety będziesz korzystać często, ratując auto, które ugrzęzło w trudnym terenie, rowie, błocie itd. W ofercie sklepów z akcesoriami do lawet, głównie wyciągarki ręczne i elektryczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ręczne wymagają tylko siły naszych mięśni, a elektryczne już prądu, za to ręce nie bolą.

 • Wciągarka. Wiele nowych modeli wyposażonych jest w słabej jakości przyciągarki, których czas szybko się kończy, dlatego warto wziąć pod lupę ten element wyposażenia i ewentualnie pomyśleć o lepszym rozwiązaniu.

 • Pasy do lawet. A wraz z nimi szereg akcesoriów dodatkowych: ochraniacze gumowe na pasy, kostki ochronne, różnego rodzaju szelki.

 • Oświetlenie. Jest ono podstawowym elementem wyposażenia przyczep, ale warto wymienić je na LED, jeśli kupujesz używaną przyczepę bądź dopłacić przy nowej. Oświetlenie LED zarówno tylne jak i boczne praktycznie nie zawodzi. Więc nie zaskoczy Cię wymiana żarówki i mandat przy okazji. Nie wspominając, że laweta z oświetleniem LED lepiej się prezentuje. Co ma znaczenie szczególnie, jeśli służy do celów służbowych.

 • Najazdy/ podjazdy. W ofercie producentów najazdy stalowe oraz aluminiowe. I każdy z nich ma swoje zalety. Podjazdy stalowe są praktycznie nie do ruszenia, zatem mogą służyć i służyć, ale ich dźwiganie może się skończyć bólem kręgosłupa, bo są dwa razy cięższe od aluminiowych. A one niestety, choć lżejsze, są mniej wytrzymałe i pod dużym obciążeniem dochodzi do wygięć. Dlatego należy stosować się do zaleceń producenta, aby długo służyły.

 • Zaczep ze stabilizatorem jazdy. Skutecznie eliminuje kołysanie i przechyły boczne. Można kupić stabilizator nowy bądź używany, w zależności od zasobności portfela. Stabilizator zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa na drodze i wpływa na komfort prowadzenia samochodu z lawetą.

Inne przydatne akcesoria do lawet to: zabezpieczenia przed kradzieżą, dodatkowe lusterko, wózek pod urwane koło czy waga na hak. Jak widać, wybór jest duży, zarówno wśród nowych elementów wyposażenia lawet jak i używanych. Przy rzadkim korzystaniu z lawety raczej nie opłaca się inwestować w dodatkowe wyposażenie, ale jeśli często jeździsz z lawetą, akcesoria znacznie ułatwiają sprawę i po prostu lepiej się jeździ.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyci%C4%85garka

2021-02-17T21:00:09+01:0022 lutego 2021|
Go to Top