Jak czyścić przyczepę dla konia – wskazówki

Strona głównaBlogJak czyścić przyczepę dla konia – wskazówki

Jak czyścić przyczepę dla konia – wskazówki

Czyszczenie przyczepy nie jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie, ale wynikają z tego duże korzyści dla samej przyczepy jak i dla przewożonych zwierząt. I nie chodzi o bieżące sprzątanie po transporcie koni, ale dogłębne oczyszczenie ją z brudu i zanieczyszczeń, które pozostawiają warunki drogowe, pogoda, czas nieużytkowania. Czyszczona i odpowiednio zakonserwowana przyczepa to ochrona przed niesprzyjającymi warunkami, ale też szybciej dostrzeżesz wszelkie elementy, które wymagają wymiany, naprawy bądź renowacji. Nie wspominając już o tym, że zadbana przyczepa dobrze świadczy o właścicielu. A w razie sprzedaży, otrzymasz za nią wyższą kwotę niż za zaniedbaną i wyczyszczoną na chwilę przed sprzedażą.

Jak czyścić podłogę przyczepy?

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów przyczepy, od jej rodzaju i stanu zależy bezpieczeństwo transportowanych zwierząt.

Rodzaje podłóg w przyczepach:

  • aluminiowa- o nią należy dbać w szczególny sposób, gdyż mocz działa na powstawanie białej powłoki, rdzy i małych otworów, a to stanowi realne niebezpieczeństwo zarwania pod koniem w trakcie transportu;
  • drewniana- bardziej odporna na mocz, ale z drugiej strony mniej na uszkodzenia spowodowane prze konie. Wymaga odpowiedniej konserwacji;
  • połączenie gumy i plastiku- kompozyt łączący te dwa materiały daje podłogę, której nie trzeba pokrywać gumą, jest odporna na gnicie. Niestety sama się nie posprząta i o nią również trzeba zadbać.

Świetny video z mycia takiej przyczepy nagrała także piękna Valentina Cowgirl i zamieściła go na swoim youtube, zobacz poniżej:

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy czyszczeniu przyczepy

  1. Po każdym transporcie koni z przyczepy należy usunąć mokre posłanie i obornik.
  2. Co trzy miesiące należy wynieść z przyczepy wszystko, co nie jest na stałe przymocowane. W tym również maty gumowe, dodatkowe siano i wyposażenie. Dzięki temu sprawdzisz dokładnie podłogę pod kątem uszkodzeń i zużycia. Szybko wychwycisz wszystkie elementy, które wymagają naprawy na bieżąco.
  3. Dokładnie umyj podłogę. Szczególnie w miejscach, w których zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych miejsc zaliczają się punkty, gdzie podłoga styka się ze ścianą, tam powstaje najwięcej pęknięć, a także złącza w drzwiach.
  4. Gdy podłoga będzie sucha, zanim rozłożysz matę, posyp ją sodą oczyszczoną, zneutralizujesz zapach moczu.

Zadbaj o zewnętrzną część przyczepy jak o swoje cztery kółka

Do czyszczenia przyczepy na zewnątrz możesz wykorzystać wszystkie środki, które przydają Ci się przy czyszczeniu swojego samochodu. Podobnie z konserwacją. Natomiast najlepszym miejscem do przechowywania przyczepy jest zadaszony skrawek ziemi. Dzięki temu nie jest ona narażona na szkodliwe działanie słońca, śniegu, deszczu czy gradu, co przedłuża jej żywotność i wpływa na nienaruszony stan. A jeśli nie masz takiego miejsca, to opłaca się zainwestować w pokrowiec.

Regularne czyszczenie przyczepy wpływa na zdrowie konia

Pleśń, grzyb i wszyscy inni niemile widziani towarzysze podróży wpływają na zdrowie konia w transporcie. Zaniedbana przyczepa nie tylko źle świadczy o właścicielu, ale również może negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt. Grzyby mogą powodować choroby układu oddechowego u koni, dlatego tak ważne jest, by o nią regularnie dbać. Poza tym jest jeszcze jedna zaleta wyczyszczonej przyczepy, koń po prostu chętniej do niej wchodzi. Bo któż nie woli wejść do czystego, wywietrzonego wnętrza? Przyczepa, która straszy swoim wyglądem, odstrasza skutecznie również konia!

Kilkanaście minut po każdym transporcie i kilkadziesiąt minut co kilka miesięcy to niewiele w porównaniu z korzyściami, jakie daje zadbana przyczepa.

2020-04-03T17:56:26+02:003 kwietnia 2020|
Go to Top