Dlaczego warto kupić przyczepkę samochodową?

Strona głównaBlogDlaczego warto kupić przyczepkę samochodową?

Dlaczego warto kupić przyczepkę samochodową?

Czasami w naszym życiu pojawiają się sytuacje, kiedy to przydałby się nam większy bagażnik. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy organizujemy remont bądź decydujemy się na przeprowadzkę. Innym razem wybieramy się na wycieczkę turystyczną z większą ilością bagażu. Nie powinniśmy za wszelką cenę wszystko zmieścić w naszym samochodzie. Moglibyśmy przecież uszkodzić bagaże bądź doprowadzić do przeciążenia samochodu. Właśnie wtedy zaczynamy myśleć o możliwościach, które jest w stanie nam zapewnić przyczepka samochodowa. Stanowi ona o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie w takich sytuacjach. Przekonajmy się, jakie są popularne rodzaje takich przyczepek samochodowych, aby móc dokładnie ustalić, która z nich okaże się dla nas wystarczająca.

Przyczepki samochodowe – rodzaje

Takie przyczepki samochodowe wyróżnia się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Również one podkreślają, że samochody osobowe mogą pozwolić sobie na holowanie przyczepek o maksymalnej masie całkowitej do 3.5 tony. Na holowanie cięższych przyczepek mogą sobie pozwolić tylko samochody ciężarowe lub samochody które posiadają uciąg na haku większy niż 800 kg – przyczep z hamulcem najazdowym. W większości wypadków wystarczająca okazuje się podstawowa przyczepa samochodowa, której maksymalna masa całkowita wynosi do 750 kg. Nie ma potrzeby, aby taka przyczepka posiadała własny hamulec najazdowy. Dzieje się tak już w przypadku pozostałych przyczepek jedno lub dwuosiowych lekkich. Dodatkowe zabezpieczenie przyczepki i jej ładunku okazuje się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej plandeki okutej na przyczepie, uchwytów podłogowych i pasów zabezpieczających ładunek.

Warto pamiętać: decydując się na zakup przyczepki samochodowej musimy zadbać o jej zarejestrowanie i regularne opłacanie ubezpieczenia OC.

Zakup przyczepki samochodowej czy wynajem?

Aby móc odpowiedzieć poprawnie na to pytanie, powinniśmy wcześniej ustalić, jak często będziemy korzystali z takiej przyczepki samochodowej. Dzięki temu dowiemy się, co okazuje się dla nas oszczędniejsze, jej zakup bądź wypożyczenie. Gdybyśmy więc korzystali z przyczepki przynajmniej kilka razy w roku, a posiadamy jeszcze odpowiednie miejsce na jej przechowanie, to na pewno dobrym wyjściem okaże się jej zakup. Ponosimy koszt kilku tysięcy zł. Natomiast wypożyczenie przyczepki samochodowej kosztuje nas zazwyczaj 25 zł za dobę i za każdym razem mamy do przewiezienia inny ładunek –  mały i duży.

Co, jeśli w tym czasie bylibyśmy w stanie wykorzystać przyczepkę na przewóz odpowiedniego bagażu, a nie mamy miejsca na jej przechowanie? Dodatkowo nie chcemy zajmować się rejestrowaniem i ubezpieczeniem przyczepki. W takim momencie na pewno warto wybrać jej wynajem. Ale to nie wszystko, ponieważ aby korzystać z przyczepki samochodowej musimy jeszcze dostosować się do pewnych przepisów ruchu drogowego. Kiedy więc moglibyśmy korzystać z takiej przyczepki?

Kiedy możemy korzystać z przyczepki samochodowej?

Przepisy! Światło na tę sprawę ukazuje nam artykuł 62 Prawa o ruchu drogowym. Dowiadujemy się z niego, że wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mają prawo do prowadzenia samochodu z przyczepką. Jest tylko jeden warunek. Masa całkowita samochodu i przyczepki nie może przekroczyć 3.5 tony.

Po drugie artykuł 82 Prawa o ruchu drogowym podkreśla, kiedy należy dbać o przegląd przyczepki samochodowej. Pierwsze badania odbywa się okresie do 3 lat od momentu rejestracji. Natomiast kolejne badanie odbywa się do 2 lat od wcześniejszego badania i przed okresem 5 lat od dnia rejestracji. Później taki przegląd odbywa się co roku. Dotyczy to przyczep z hamulcem o DMC powyżej 800 kg. Przyczepki naszej firmy RYDWAN o DMC od 400-750 kg traktowane jako lekkie NIE WYMAGAJĄ BADAŃ TECHNICZNYCH. W ramach naszych usług oferujemy kompleksowy serwis przyczep samochodowych i lawet w Lesznowoli, blisko Piaseczna i Warszawy.

Po trzecie korzystanie z przyczepki samochodowej staje się możliwe tylko w momencie posiadania haka holowniczego. Jeśli go nie posiadamy w naszym aucie, to zawsze możemy postarać się o jego zamontowanie. Należy to uczynić w odpowiednim serwisie samochodowym, ponieważ taki hak musi być później przejść przegląd w stacji kontroli pojazdów. Dodatkowo musimy wybrać się do wydziału komunikacji w celu aktualizacji dowodu rejestracyjnego, w którym to pojawi się informacja o haku.

Po czwarte może się zdarzyć, że samochód z przyczepą chcielibyśmy holować. Co w takiej sytuacji? Jest to możliwe, natomiast należy podczas takiego holowania dostosować się do wymaganej prędkości i pozostałych przepisów. Poza terenem zabudowanym, z 2 pasami ruchu dla obu kierunków, prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Na terenie zabudowanym prędkość ta wynosi w godzinach od 5.00-23.00 50 km/h, natomiast od godziny 23.00-5.00 60 km/h. Na pozostałych drogach prędkość holowania samochodu z przyczepką może wynieść do 70 km/h, zgodnie z artykułem 20 Prawa o ruchu drogowym.

Widzimy więc, jak praktyczne jest posiadanie przyczepki samochodowej. To właśnie ona jest w stanie uratować nas przed różnymi sytuacjami. Powinniśmy więc dokładnie ustalić, która przyczepka okazuje się dla nas najlepsza i czy spełniamy wszystkie warunki, aby móc z niej korzystać.

2023-04-28T21:57:05+02:0021 grudnia 2017|
Go to Top