Jak przechowywać bagażnik dachowy?

Strona głównaBlogJak przechowywać bagażnik dachowy?

Jak przechowywać bagażnik dachowy?

Koniec sezonu często wiąże się z demontażem bagażnika dachowego, ale wtedy pojawia się kolejny problem, czyli gdzie go przechowywać. I choć do głowy może przyjść wiele pomysłów, to część nie służy naszym boxom! Choćby pozycja pionowa czy upchnięcie do niego innych rzeczy, które zawadzają. Chcesz mieć box jak nowy na przyszły sezon? To musisz poświęcić mu odrobinę czasu na wyczyszczenie, konserwację i znalezienie właściwego miejsca. A i w sklepach nie brakuje gadżetów, które ułatwiają jego przechowywanie.

Ochrona przed wilgocią

Metalowe elementy bardzo szybko zajdą rdzą, jeśli box nie zostanie wyczyszczony i zakonserwowany. Wilgoć obecna w garażach i piwnicach nie działa na korzyść metalowych elementów. Dlatego położenie bagażnika dachowego na ziemi nie jest dobrym pomysłem. Nie wspominając o tym, że zawadza i zajmuje dużo miejsca. Dobrym pomysłem nie jest również napakowanie bagażnika innymi rzeczami, by oszczędzić trochę przestrzeni. Nowoczesne boxy dachowe wykonane z ABS-u są co prawda odporne na wysokie i niskie temperatury oraz inne czynniki, w tym wilgoć, ale umieszczając w ich środku różnego rodzaju rzeczy zwiększasz ryzyko zawilgocenia.

Czyszczenie bagażnika dachowego

Jeśli planujesz na dłuższy czas odstawić bagażnik dachowy, najlepiej jest go wyczyścić w środku. A do tego wystarczy woda i łagodny środek czyszczący (bez alkoholu, chloru i amoniaku). Bagażnik z metalizującą powierzchnią dodatkowo możesz zabezpieczyć preparatem woskującym. Należy zadbać również o zawiasy. W ich przypadku sprawdzą się smary w sprayu. Jeśli demontujesz także belki to i one wymagają wyczyszczenia i użycia odpowiednich preparatów. Chodzi o wyczyszczenie ich z kurzu, tłuszczu, a także użycie środków, które zabezpieczają przed korozją. Każdy element boxu wymaga wyczyszczenia, a dzięki odpowiednim preparatom chronisz je przed rdzą.

Pozycja pionowa może prowadzić do deformacji

Wydaje się być wygodna i praktyczna, ale tylko się wydaje, bo bagażnikom dachowym niekoniecznie służy. Ustawienie bagażnika w pozycji pionowej zajmuje mniej miejsca niż w poziomej, często łatwiej go zmieścić w garażu czy w małej piwnicy. Natomiast producenci nie zalecają przechowywania boxów w ten sposób. Pozycja pionowa może prowadzić do ich deformacji, dlatego znacznie lepsza jest pozycja pozioma.

Windy, wieszaki, uchwyty

W sklepach znajdziesz całą gamę produktów, które rozwiązują problemy z przechowaniem bagażników dachowych. Najpopularniejsze są wieszaki i uchwyty, ale też windy, dzięki który bagażnik trafia wprost na dach samochodu. Dzięki takim rozwiązaniom bagażnik powiesisz przy suficie. Oszczędzasz miejsce, a w zasadzie nie zajmuje on przestrzeni, która jest już wykorzystana. Box jest w odpowiedniej pozycji i to takiej która gwarantuje, że nikt go nie zniszczy, np. dzieci biegające po garażu, grające w piłkę itd. A i sam nie będziesz się o niego potykać.

Bagażniki dachowe choć zwiększają przestrzeń samochodu, to wymagają po sezonie nieco pracy, ale dzięki temu za kilka miesięcy dalej będzie wyglądał jak nowy!

2019-07-28T09:45:56+02:001 sierpnia 2019|
Go to Top