Jak zamontować bagażnik dachowy? Poradnik krok po kroku

Strona głównaBlogJak zamontować bagażnik dachowy? Poradnik krok po kroku

Jak zamontować bagażnik dachowy? Poradnik krok po kroku

Bagażniki dachowe zyskują na znaczeniu z roku na rok i tym samym stają się coraz ważniejszym elementem wyposażenia pojazdów. Wybierając się w podróż z rodziną, przyda się każde dodatkowe miejsce do przechowywania bagażu. Dodatkowe torby nie muszą zabierać już miejsca na tylnym siedzeniu. Wystarczy, że zainwestujesz w box dachowy. Poznaj kilka ważnych zasad dotyczących montażu. 

Zasada pierwsza – dobierz właściwe mocowania do swojego samochodu

Bagażnik samochodowy mocowany jest na specjalnych podstawach – tak zwanych belkach, które mogą być wykonane z aluminium lub stali. Aby właściwie wybrać je do swojego samochodu, kieruj się między innymi marką auta, modelem czy typem nadwozia. Nie każdy box będzie pasował do każdego pojazdu. Wyróżniamy następujące typy dachów:

  • z relingamii– zintegrowanymi bądź tradycyjnymi,
  • z flixpointami– specjalne otwory do montowania uchwytów,
  • dachy płaskie– uchwyty montuje się do krawędzi.

Ważne jest, abyś przed zakupem dowiedział się jakiego typu dach posiada Twoje auto.Tylko wtedy będziesz mógł właściwie dobrać dodatkowy bagażnik i go zmontować.

Ważne jest, abyś przed zakupem dowiedział się jakiego typu dach posiada Twoje auto. Tylko wtedy będziesz mógł właściwie dobrać dodatkowy bagażnik i go zmontować.

Zasada druga – wybierz belki dachowe

Skoro już wiesz, jakich belek potrzebujesz, z uchwytami czy ze stopami, zastanów się teraz nad ich rodzajem. Belki mogą być wyprodukowane ze stali lub aluminium. Który z materiałów jest wart wyboru? Belki ze stali, są tańszą opcją, ale ich słabe właściwości aerodynamiczne powodują, że są też znacznie głośniejsze podczas jazdy. Belki aluminiowe są cichsze, co polepszy komfort jazdy – minusem z kolei jest wyższa cena. Wszystko zależy więc od kwoty, którą chcesz przeznaczyć na zakup.

Zasada trzecia – zamontuj belki na dachu samochodu

Kolejnym etapem pracy przy montażu bagażnika dachowego jest przymocowanie stopek stelaża do dachu auta. Najpierw dobrze zastanów się nad właściwym rozmieszczeniem belek podpierających box bagażowy. Aby zapewnić właściwą stabilizację, ważne jest, aby (w przypadku zwykłego dachu lub dachu z relingami) pamiętać o ustawieniu odpowiedniej odległości pomiędzy belkami, która powinna wynosić około 75 cm. Box dachowy nie powinien wystawać znad zbyt bardzo znad przednią szybę i nie powinien zahaczać o otwieraną klapę tylnego bagażnika.

Montaż belek nie jest skomplikowany.Jak to zrobić w kilku krokach?

  • Najlepiej jest zacząć od rozłożenia wszystkich elementów na ziemi i podzieleniu ich na grupy.
  • Następnie obudowę stopy połącz z uchwytem na wcisk lub śruby (elementy łączenia zalezą od zakupionego modelu boxa).
  • Kolejny krok to połączenie dwóch zestawów stóp  i przyczepienie ich do belki.
  • Ostatni etap to nałożenie złożonego segmentu bagażnika na dachu.

Sprawa jest najprostsza, gdy mamy dach z punktami montażu lub listwami montażowymi. Mocujemy stopy w przeznaczonych do tego miejscach uprzednio usuwając zaślepki. Rozwiązania są różne. Niektóre bagażniki bazowe dociska się do dachu poprzez dociągnięcie klipsu. W innych będziemy musieli dokręcić śruby, w czym często przydaje się klucz imbusowy. Odpowiednie narzędzia powinny być dołączone do kompletu.

Jeżeli Twoje auto posiada specjalnie do tego przeznaczone punkty montażowe lub też podłużne listwy, to sama instalacja nie powinna sprawiać większych problemów. Stopki mocuje się wówczas w wyznaczonych do tego miejscach. Kiedy tych punktów brakuje – powinieneś skorzystać z mocowań w systemie śrubowym lub wykorzystać znajdujące się w wielu zestawach klipsów zaciskowych. Najważniejsze w tym kroku jest to, aby belki zamocować stabilnie i dokładnie.

Uwaga! Istnieje kilka rodzajów mocowań.

  • Tańsze modeleboxów są zazwyczaj mocowane przy pomocy tak zwanych cybantów. Po umieszczeniu kufra na dachu pod belkę wsuń obejmę tak, aby jej końcówki przeszły przez dziurki w podłodze bokxu. Od góry przykręć je śrubami.
  • Kolejny rodzaj mocowania to Ultra Rapid. W tym przypadku zacznij od otwarcia dźwigni znajdującej się w boxie. Kręć przy tym pokrętłem do czasu, aż uchwyt zaciśnie się na belce.
  • Wiele firm, takich jak Inter Pack, korzysta z mechanizmu szczękowego. W tym przypadku wystarczy przy pomocy pokrętła lub dźwigni zacisnąć szczęki na belce dachowej.

Zasada czwarta – wybór boxu dachowego

Dobry box dachowy to taki, który ma odpowiednią wielkość, pojemność oraz ładowność. Wymiary boxu muszą być właściwe do długości Twojego samochodu. Nie może on przysłaniać widoczności z przodu auta, jak również utrudniać otwierania tylnej klapy bagażnika. Dla bezpieczeństwa warto zakupić taki box, który będzie o 5-10 cm krótszy.Musisz również zastanowić się nad pojemnością wyrażoną w litrach i ładownością, czyli największą, dopuszczalna masą bagażu.

Zasada piąta– zamontuj box dachowy

Ostatnim krokiem w montażu boxu dachowego jest jego przymocowanie do belek. Gdy nałożysz box na dach, otwórz go i dobrze ustabilizuj, wykorzystując do tego zaczepy. Dokładny sposób przyczepiania boxu do belek znajdziesz w instrukcji dołączonej do kufra. W internecie znajdziesz też poradniki w formie wideo – na przykład TUTAJ.

Jak widać montaż bagażnika na naszym dachu, nie należy do trudnych zadań. Ważne jest, aby stosować się do powyższych zasad i upewnić się, że wszystkie elementy dobrze trzymają się dachu. Nie pozostaje już nic innego, jak spakowanie wielkiego bagażu do Twojej dodatkowej przestrzeni bagażowej o ruszać w drogę! 

2019-05-31T17:09:41+02:0031 maja 2019|
Go to Top