Kiedy postanawiamy zakupić przyczepkę samochodową, to tak naprawdę chcemy poradzić sobie z poważniejszymi bagażami, które przychodzi nam co pewien czas przewozić. Dodatkowo taki zakup przyczepki sprawi, że będziemy w pewien sposób niezależni od innych. Aby jednak móc cieszyć się z posiadania i użytkowania takiej przyczepki, to wcześniej powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej parametrami technicznymi. Dodatkowo należy upewnić się, jakie są aktualne przepisy drogowe związane z użytkowaniem przyczepki przez samochodowy.

 

Zakup przyczepki na prawo jazdy Kat. B

Zgodnie z aktualnymi przepisami (rok 2017/2018) na ciągnięcie przyczepki mają sposobność decydować się samochody osobowe, jeśli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdu (samochodu i przyczepki) nie przekracza 3.5 tony. Ale to nie jedyne wymagania, które tutaj należy spełnić. Liczy się także maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem i bez hamulca. Takie parametry znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 

Prawo a przyczepy lekkie – do 750 kg

Przyczepa lekka nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej 750 kg. Dzięki temu taka przyczepka nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Jednak zgodnie z przyjętą w życie Konwencją Wiedeńską (obowiązującą także w Polsce), jest możliwość uzyskania dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdu (samochodu i przyczepy) do 4250 kg. Na samochód przypada wtedy 3.5 tony, natomiast na przyczepkę lekką 750 kg. Jest to możliwe, jeśli zespół pojazdów wyposaża się w specjalny system ViaToll.

Takie lekkie przyczepy dostarcza firma RYDWAN, których ramę wykonuje się z profili zamkniętych, jest również cynkowana ogniowo. Podłoga takiej przyczepki jest jeszcze antypoślizgowa. Do wyboru klienta są przyczepki: jednoosiowe, dwuosiowe, lekkie platformy dwuosiowe.

Warszawa przyczepy samochdoowe rydwan

Dwa razy w tygodniu mamy dostawę nowych przyczep i lawet na nasz plac firmowy. Sprzedając przyczepę samochodową doradzimy, która spełni określone przez Ciebie wymagania.

Prawo a przyczepy ciężkie – powyżej 750 kg

Korzystając z prawa jazdy Kat. B jest możliwość ciągnięcia przyczepek ciężkich, ale tylko wtedy, jeśli posiada ona hamulec najazdowy. Po drugie taki hamulec kierowca musi mieć możliwość włączyć z pojazdu ciągnącego (samochodu). Przez to hamulce najazdowe nie spełniają takiej normy. Z tego względu ciągnięcie cięższych przyczep jest możliwe tylko wtedy, jeśli spełnimy dodatkowe wymagania.

Uprawnienie B96 pozwala uzyskać pozwolenie na kierowanie zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 4250 kg. Ale również i tutaj należy spełnić odpowiedni parametr, który podkreśla, że DMC samochodu powinna przekraczać o 33% DMC przyczepki.

Prawo jazdy Kat. B+E pozwala na kierowanie zespołem pojazdów o DMC do 6125 kg, gdzie DMC pojazdu ciągnącego nie może przekroczyć 3.5 tony.

Posiadamy w swojej ofercie różnorodne przyczepy samochodowe ciężkie, takie jak:

 

Podsumowanie: zakup przyczepki samochodowej to nie lada wyzwanie, ale możemy sobie z nim poradzić, jeśli dostosujemy się do aktualnych przepisów. Dzięki temu będziemy legalnie korzystać z przyczepki i unikniemy wysokich mandatów.