Kupno przyczepy samochodowej- co warto wiedzieć ?

Strona głównaBlogKupno przyczepy samochodowej- co warto wiedzieć ?

Kupno przyczepy samochodowej- co warto wiedzieć ?

Kiedy postanawiamy zakupić przyczepkę samochodową, to tak naprawdę chcemy poradzić sobie z poważniejszymi bagażami, które przychodzi nam co pewien czas przewozić. Dodatkowo taki zakup przyczepki sprawi, że będziemy w pewien sposób niezależni od innych. Aby jednak móc cieszyć się z posiadania i użytkowania takiej przyczepki, to wcześniej powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej parametrami technicznymi. Dodatkowo należy upewnić się, jakie są aktualne przepisy drogowe związane z użytkowaniem przyczepki przez samochodowy.

Zakup przyczepki na prawo jazdy Kat. B

Zgodnie z aktualnymi przepisami (rok 2017/2018) na ciągnięcie przyczepki mają sposobność decydować się samochody osobowe, jeśli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdu (samochodu i przyczepki) nie przekracza 3.5 tony. Ale to nie jedyne wymagania, które tutaj należy spełnić. Liczy się także maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem i bez hamulca. Takie parametry znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Co sprawdzić przed zakupem przyczepy?

  1. Hak w samochodzie – w przypadku jego braku decydujemy się na zainstalowanie i zalegalizowanie w Stacji Kontroli Pojazdów oraz wpisaniu do dowodu rejestracyjnego w Wydziale Transportu i Komunikacji.
  2. Dopasować przyczepę do posiadanych uprawnień (np. prawa jazdy Kat. B lub B+E) i samochodu, co gwarantuje nam firma RADWAN. W ofercie posiada wysokiej jakości przyczepki: jednoosiowe lekkie, dwuosiowe lekkie, lekkie platformy jednoosiowe, lekkie platformy dwuosiowe, jednoosiowe hamowane platformy, jednoosiowe hamowane, dwuosiowe hamowane platformy, dwuosiowe hamowane oraz przyczepo-lawety.

Prawo a przyczepy lekkie – do 750 kg

Przyczepa lekka nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej 750 kg. Dzięki temu taka przyczepka nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Jednak zgodnie z przyjętą w życie Konwencją Wiedeńską (obowiązującą także w Polsce), jest możliwość uzyskania dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdu (samochodu i przyczepy) do 4250 kg. Na samochód przypada wtedy 3.5 tony, natomiast na przyczepkę lekką 750 kg. Jest to możliwe, jeśli zespół pojazdów wyposaża się w specjalny system ViaToll.

Takie lekkie przyczepy dostarcza firma RYDWAN, których ramę wykonuje się z profili zamkniętych, jest również cynkowana ogniowo. Podłoga takiej przyczepki jest jeszcze antypoślizgowa. Do wyboru klienta są przyczepki: jednoosiowe, dwuosiowe, lekkie platformy dwuosiowe.

Warszawa przyczepy samochdoowe rydwan

Dwa razy w tygodniu mamy dostawę nowych przyczep i lawet na nasz plac firmowy. Sprzedając przyczepę samochodową doradzimy, która spełni określone przez Ciebie wymagania.

Prawo a przyczepy ciężkie – powyżej 750 kg

Korzystając z prawa jazdy Kat. B możesz prowadzić przyczepę ciężką ale tylko wtedy, jeżeli posiada ona hamulec najazdowy a cały zestaw tzn. Twój samochód oraz przyczepa nie przekraczają wagi 3500kg.

Kierowanie zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 4250 kg wymaga uzyskania uprawnienia B96. Ale również i tutaj należy spełnić odpowiedni parametr, który podkreśla, że DMC samochodu powinna przekraczać o 33% DMC przyczepki.

Jak uzyskać uprawnienie B96?

  • trzeba zdać dodatkowy egzamin praktyczny w WORD, który nie wymaga dodatkowego szkolenia w OSK
  • w wydziale komunikacji uzupełnić wpis do prawa jazdy

Prawo jazdy Kat. B+E pozwala na kierowanie zespołem pojazdów o DMC do 6125 kg, gdzie DMC pojazdu ciągnącego nie może przekroczyć 3.5 tony.

Kalkulator obliczający jakiego prawo jazdy potrzebujesz do swojej przyczepki samochodowej

Jeżeli wszystkie przepisy pomimo naszych wyjaśnień nie są dla Ciebie do końca jasne, skorzystaj z specjalnego kalkulatora, dzięki któremu obliczysz jakie prawo jazdy jest potrzebne aby ciągnąć przyczepę. Kliknij i przejdź do kalkulatora.

Posiadamy w swojej ofercie różnorodne przyczepy samochodowe ciężkie, takie jak:

Podsumowanie: zakup przyczepki samochodowej to nie lada wyzwanie, ale możemy sobie z nim poradzić, jeśli dostosujemy się do aktualnych przepisów. Dzięki temu będziemy legalnie korzystać z przyczepki i unikniemy wysokich mandatów.

2019-12-02T15:43:23+01:009 kwietnia 2019|
Go to Top