Oświetlenie przyczepy samochodowej – wymagania i przepisy

Strona głównaBlogOświetlenie przyczepy samochodowej – wymagania i przepisy

Oświetlenie przyczepy samochodowej – wymagania i przepisy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 21.10.2023r.

Zestaw składający się z auta oraz przyczepy zajmuje wiele miejsca na drodze, co sprawia że niezbędnym jest odpowiednie oświetelnie i oznakowanie przyczepy lub lawety, którą ciągnie samochód. Warto zadbać o dobre oświetelnie aby już z daleka osoby podróżujące innymi środkami lokomocji wiedziały, że mają do czynienia z większymi gabarytami na drodze. Do takich rzeczy bardzo przydają się lampy do przyczep, które można osobno wymienić w już aktualnej przyczepie lub mamy ciekawy patent na światała jeżeli Twoja przyczepa ich nie posiadała w standardzie.

Do czego potrzebne są lampy na przyczepach?

Główna przyczyna zakładania lamp to bezpieczeństwo. Zarówno kierowca, który prowadzi zestaw z przyczepą jak i inni użytkownicy drogi są bezpieczniejsi. Zdarza się, że w wielu przypadkach to nie samochód, a nieoświetlona odpowiednio przyczepa była główną przyczyną wypadków.

Dodatkowo warto podkreślić, iż poruszanie się po drogach bez lamp do przyczep samochodowych nie jest zgodne z literą prawa. Życie jest największą wartością, w związku z tym nie możemy instalować pierwszych lepszych lamp. Przepisy w jasny sposób mówią nam jakie lampy musimy zastosować w swoim zestawie.

Obowiązkowe oświetlenie i światła w przyczepie samochodowej

Oświetlenie jest niezbędnym wyposażeniem każdego pojazdu dopuszczonego do ruchu. Wymagania techniczne definiuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Przyczepka przymocowana do auta musi być wyposażona we własne oświetlenie. Dobór świateł i odblasków uzależniony jest od wielkości przyczepy, dlatego zanim zaczniesz zakupy, sprawdź jakie są wymagania przy Twojej przyczepie.

W skład obowiązkowego oświetlenia przyczepki samochodowej wchodzą:

 • kierunkowskazy,
 • światła stopu, podświetlona tablica rejestracyjna,
 • światła pozycyjne tylne,
 • światła awaryjne,
 • światła przeciwmgłowe tylne,
 • odblaski tylne w kształcie trójkąta,
 • odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt.

Dodatkowe wymagane oświetlenie w przypadku większych przyczep:

 • przyczepa szersza niż 1,6 m- światła pozycyjne przednie,
 • przyczepa szersza niż 2,1 m- obrysowe tylne i przednie,
 • przyczepa dłuższa niż 6 m (z dyszlem)- pozycyjne boczne,
 • DMC powyżej 750 kg (zarejestrowane po 01.08.2009 r.)- światła cofania,
 • DMC powyżej 3,5 ton oraz szersze niż 2,1 m- odblaskowe konturowe tylne,
 • DMC powyżej 3,5 ton oraz dłuższe niż 6 m (zarejestrowane po 10.10.2009 r.)- odblaskowe konturowe boczne,
 • DMC powyżej 10 ton oraz dłuższe niż 10 m- żółte odblaskowe tablice z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem.

Zabronione jest montowanie innego oświetlenia niż obowiązkowe, ale i od tej zasady są pewne wyjątki. Do nich należą światła pozycyjne przednie, boczne, światło cofania, które można umieścić na każdej przyczepce.

Zakup lamp do przyczep samochodowych

Aktualnie praktycznie wszędzie dostaniemy lampy do przyczep. Warto jednak stawiać na sklepy, gdzie zakupimy cały zestaw potrzebnych lamp. Tym prostym sposobem zakupimy wszystko co nam potrzeba w jednym miejscu, a takim miejscem jest również nasza firma.

Dla dodatkowej oszczędności można kupić lampy za pośrednictwem internetu. Jeżeli potrzebujesz fachowego doradztwa i szukasz najlepszej ceny lamp do swojej przyczepy to wszystko znajdziesz w sklepie internetowym https://czesci-przyczepki.pl/

Na pewno są one tańsze, jednakże warto podkreślić, że na bezpieczeństwie nie możemy oszczędzać.

Jeżeli Twoja przyczepa nie posiada świateł to warto kupić gotowy zestaw: wtyczka do zapalniczki samochodowej + przewód i światła, który wygląda w ten sposób:

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadąją świateł w standardzie swojej przyczepy a chcą dostosować ją do obowiązujących przepisów. Gotową instalację świateł do przyczepki możesz zakupić tutaj: https://czesci-przyczepki.pl/strona-glowna/2249-gotowa-instalacja-do-przyczepki-ramki-komplet-tani-a566.html

2023-10-21T17:00:48+02:0021 października 2023|
Go to Top