Metody wprowadzania konia do przyczepy a jego osobowość

Strona głównaBlogMetody wprowadzania konia do przyczepy a jego osobowość

Metody wprowadzania konia do przyczepy a jego osobowość

Dla człowieka oczywiste jest, że wsiada do samochodu i jedzie, bez względu na to, czy siedzi na fotelu kierowcy czy pasażera. Wyobraź sobie jednak, że nigdy nie jechałeś autem, Twoim światem była wolność, zagroda, wybieg, stajnia. Bez skrępowania mogłeś decydować o swoim ciele i nagle musisz wejść do puszki, zostajesz przywiązany, podłoga się rusza, wszystko się trzęsie. Nie czujesz się stabilnie, nie możesz wyjść, nie możesz nigdzie się ruszyć, choć ucieczkę masz we krwi, gdy czujesz stres. Niebezpieczeństwo zapala u Ciebie w głowie czerwoną lampkę: uciekaj. Jakie emocje towarzyszą Ci w takiej sytuacji? Konie to zwierzęta, które tak samo czują, boją się i to co dla nas jest czymś naturalnym, jest wbrew ich naturze. Zrozumienie swojego zwierzęcia, poznanie go pomoże i Tobie, i przede wszystkim jemu.

Stres, adrenalina, nieprzewidywalność

Początek już nieco wprowadził Cię w stan, w jakim znajduje się koń, gdy pierwszy raz zostaje wprowadzony do przyczepy. Już wiesz, że wejście do przyczepy kłoci się z końską naturą. Konie tracą poczucie bezpieczeństwa, a objawy psychiczne, odczuwany stres przekładają się na symptomy fizyczne, koń ma podwyższone tętno, może się pocić i odwodnić. Efektem może być zapalenie płuc. Nie wspominając, że wysiądzie z przyczepy przed zawodami roztrzęsiony i mocno zdenerwowany. Wpychając konia na siłę do przyczepy serwujesz mu cały wachlarz negatywnych emocji, które odbijają się na jego fizyczności. I możesz być pewny, że kolejnym razem z pewnością jeszcze bardziej będzie się opierał przed wejściem. Nie mówiąc o tym, że przestanie Ci ufać. Wciąganie konia na siłę jest również niebezpieczne, bo w sytuacji dla konia nienaturalnej nie ma co liczyć na to, że będzie zachowywał się jak zawsze. Zwycięży dzika natura i nieprzewidywalność.

Cztery typy osobowości koni

Każdy koń jest inny i dlatego każdy jest fascynujący. Jedne są bardziej zamknięte, a inne otwarte i może się okazać, że wejście do przyczepy nie stanowi dla konia żadnego problemu.

Linda i Pat Pareli wyróżnili cztery typy osobowości wśród koni. Poznaj je i określ osobowość swojego konia, a dzięki temu łatwiej dostosujesz metodę nauki wchodzenia do przyczepy. Jednym słowem znajdziesz sposób na swojego konia.

 • Ekstrawertyk lewopółkulowy- konie o tej osobowości cechuje duo energii i niski poziom lęku. Są bystre, energiczne, charakteryzuje je ciekawość świata i pomysłowość. Są to konie, które mają własne zdanie i tendencję do bycia nieposłusznymi. I tu zaczyna się problem, bo choć mogą nie odczuwać strachu przed wejściem do przyczepy, to na przekór nie wykonują poleceń. Konie o tym typie osobowości nie lubią nudy i monotonii, dlatego nauka wsiadania do przyczepy musi być urozmaicona i ciekawa. Jeśli nie zaproponujesz nic atrakcyjnego, koń może wpaść na pomysł, który niekoniecznie Ci się spodoba. Lubią głaskanie i pochwały, tym możesz go zachęcić. Natomiast kary działają na nie bardzo negatywnie i koń może stać się wobec Ciebie agresywny. Podobnie, jeśli będziesz próbować na siłę wprowadzić go do przyczepy.
 • Ekstrawertyk prawopółkulowy- dużo w nich energii, ale i dużo lęku. Konie o tym typie osobowości wymagają szczególnego podejścia. Są bardzo czujne, wrażliwe emocjonalnie, nerwowe, płochliwe i często boją się różnych rzeczy. Są raczej wycofane, brakuje im pewności siebie i odwagi. Nauka wchodzenia do przyczepy powinna być prowadzona spokojnie przez osobę, która nie przeleje na konia negatywnych emocji, nerwów, złości itd. Wymaga systematyczności, wielokrotnego, spokojnego powtarzania ćwiczeń i przestrzeni, w której czuje się bezpiecznie. Konie o tym typie osobowości potrzebują więcej czasu na oswojenie się z przyczepą.
 • Introwertyk lewopółkulowy- charakteryzuje go mało energii, ale i odczuwają mało lęku. Są to konie leniwe, które często lubią kombinować. Są spokojne, powolne, ale z drugiej strony uparte i chcą dominować. Wprowadzenie konia o tym typie osobowości do przyczepy nie jest proste, ale są na niego sposoby. Nie lubią długich intensywnych powtarzanych w kółko treningów. Na niego najlepiej zadziałają krótkie motywujące lekcje. A motywacją będą jego ulubione przekąski. Konie o tej osobowości bardzo lubią jeść i marchewką oraz przysmakami zmobilizujesz konia do poznania się z przyczepą. Poza tym musisz wykazać się dużą cierpliwością, spokojem i wyrozumiałością. Te konie robią wszystko we własnym tempie.
 • Introwertyk prawopółkulowy- są mało energiczne i skłonne do odczuwania dużego lęku. Konie o tym typie osobowości uznawane są na najbardziej nieprzewidywalne i zagadkowe. Nie wiadomo jak zareaguje na przyczepę. Bywa spokojny, ale może być też spięty i nadpobudliwy. Są to konie, na których zaufanie trzeba mocno zapracować. Uczą się powoli, ale szybko zapamiętują. Nie można na nie naciskać i wywierać presji, bo koń może wpaść w panikę, co skończy na długo przygodę z wsiadaniem do przyczepy. Uczyć powinien go zaufany człowiek, cierpliwy i spokojny. Lekcje wsiadania powinny się odbywać, gdy koń jest spokojny.

Przyczepa może zachęcać albo wywoływać panikę

Osobowość konia to jedno, a przyczepa to drugie. Aby koń chciał do niej wsiąść, powinna zachęcać do poznania. Zadbaj o:

 • światło naturalne w przyczepie- ciemna przyczepa odstrasza nie tylko konie, dlatego wybierając przyczepę, postaw na białe wnętrze, duże okna i szeroko otwierane drzwi;
 • odpowiednią wielkość- przyczepa powinna być dostosowana do rozmiarów konia i jego temperamentu, do za małej przyczepy z pewnością nie będzie chciał wsiąść;
 • cyrkulację powietrza- konie muszą mieć dostęp do świeżego powietrza, nie wspominając o tym, że w lato może się to odbić na ich zdrowiu, dlatego wybór przyczepy wykonanej z odpowiednich materiałów wpływa na ich zdrowie;
 • bezpieczeństwo- sprawdź czy przyczepa jest bezpieczna z perspektywy konia, czy nie zahaczy o coś, czy nie ma elementów, które mogą przyczynić się do wyrządzenia krzywdy w trakcie podróży.

Wprowadzaniu konia do przyczepy – 6 pomocnych wskazówek

 1. Podejdź z koniem do miejsca, w którym sam się zatrzyma. Pozwól mu się rozejrzeć, zawrócić. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy. W końcu będzie chciał zrobić krok dalej.
 2. Poczekaj, aż sam zdecyduje się wejść. Niech powącha różne rzeczy, rozejrzy się. Daj mu nagrodę, pochwal, jeśli czujesz, że jest gotowy, zachęcaj do wejścia.
 3. Nie zmuszaj konia, by pozostał w przyczepie. Pozwól mu się wycofać, a nawet zachęć go do wycofania, dzięki temu uzna Cię za przyjaciela, a nie wroga.
 4. Jeśli koń jest już w przyczepie i zaczyna się w niej czuć coraz lepiej, zacznij się bawić drążkiem i przegrodą, niech przyzwyczaja się do hałasu.
 5. Kolejny etap to już wiązanie. Jeśli koń Ci już ufa, możesz śmiało wykonać ten krok. Pamiętaj, że potrzebna może być pomoc. Drążek musi być zamknięty, drzwi również.

Jeśli koń ma duże opory przed wejściem, warto rozważyć przyczepę z bocznym wejściem, dzięki czemu nie będzie musiał się wycofywać. A przechodzenie przez przyczepę może się okazać atrakcyjnym ćwiczeniem.

Jeżeli nasze wskazówki nie pomogły wprowadzić Twojego konia do przyczepy zobacz jak wygląda to w praktyce na video. Poniżej dwa bardzo ciekawe filmy pokazujące jak doświadczeni właściciele wprowadzają konia do przyczepy:

2019-11-25T20:13:09+01:0028 listopada 2019|
Go to Top