Przyczepka samochodowa bez dokumentów i OC – przepisy i kary

Strona głównaBlogPrzyczepka samochodowa bez dokumentów i OC – przepisy i kary

Przyczepka samochodowa bez dokumentów i OC – przepisy i kary

W rozumieniu prawa przyczepa jest samodzielnym pojazdem. I choć wygodniej jest ją kupić niż wypożyczać, jeśli często jej potrzebujesz, to jej posiadanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie są to jednak kwoty tak wysokie jak w przypadku samochodów, gdzie OC przyprawia o zawrót głowy i ma się wrażenie, że agent ubezpieczeniowy nie policzył zniżek. Ubezpieczenie przyczepki nie jest drogie, a konsekwencje jego braku mogą być bardzo bolesne i odczuwalne do końca życia.

Przyczepka bez rejestracji

Na portalach ogłoszeniowych nie brakuje ofert sprzedaży przyczepek bez dokumentów. Nie brakuje też samozwańczych konstruktorów, którzy ze swoimi wynalazkami wyjeżdżają na drogi, nie bacząc na bezpieczeństwo. Przyczepkę bez rejestracji można kupić już w granicach 1500 zł i to z dobrego rocznika. Jeden minus, brak dokumentów. A za zarejestrowaną przyczepkę z ważnym OC niestety trzeba zapłacić ze dwa razy tyle. Perspektywa zakupu przyczepki bez dokumentów bywa kusząca, w końcu w kieszeni pozostanie prawie najniższa krajowa. Ale czy na pewno? Jeśli Cię z nią złapią, zapłacisz mandat. Jeśli spowodujesz wypadek konsekwencje mogą być znacznie surowsze!

Przyczepka jak każdy pojazd musi mieć OC

Aby zarejestrować przyczepkę musisz wykupić OC, inaczej pani w urzędzie nie wyda dokumentów rejestracyjnych. Koszt ubezpieczenia przyczepki zależy od jej rozmiarów, ale kwoty oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych. Najtańsze ubezpieczenie to koszt ok. 40 zł. W przypadku większych przyczepek jest to wydatek rzędu 120-150 zł. Są to jak widać sprawy groszowe w skali roku, porównując z kosztami OC samochodu. OC musisz wykupić bez względu na to, czy przyczepka jeździ czy stoi całymi miesiącami w garażu!

Jeżeli zostaniesz zatrzymany przez policję podczas jazdy brak ważnego ubezpieczenia skutkuje:

  • zabraniem dowodu rejestracyjnego
  • zakończeniem jazdy z przyczepą
  • karą finansową

Kara za brak OC przyczepki

Wiemy już ile kosztuje mniej więcej ubezpieczenie naszego nabytku, pora poznać mandaty za jego brak. Kary za brak OC w ostatnim czasie dotkliwie wzrosły! Zatem nieopłacalnym interesem dla naszego portfela jest próba jeżdżenia bez niego. W 2019 roku kary za nieubezpieczenie przyczepki wynoszą:

  • 150 zł- do 3 dni od wygaśnięcia polisy,
  • 380 zł- okres jaki upłynął od wygaśnięcia polisy mieści się w przedziale 4 – 14 dni,
  • 750 zł- przyczepka nieubezpieczona dłużej niż 14 dni.

Kara za brak OC może słono kosztować, wystarczy, że jest nieubezpieczona dłużej niż dwa tygodnie. Jak widać kupienie OC jest tańsze dla Twojego portfela!

Brak OC przyczepki a wypadek

Znacznie poważniejsze konsekwencje będą wynikały ze spowodowania wypadku, gdy ucierpi czyjeś mienie bądź narazisz kogoś na utratę zdrowia bądź życia. Wówczas w grę wchodzą takie kwoty, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie doliczyć się zer po przecinku. O ile lekką przyczepką nie staranujesz wielkiego budynku i mienie zazwyczaj da się odbudować za mniejsza bądź większą kwotę, to co jeśli inna osoba ucierpi w wypadku? Kwoty odszkodowań sięgają niebotycznych wartości. Tłumaczenie, że auto ma OC nie będzie miało znaczenia, jeśli przyczyną wypadku będzie przyczepka. Długi związane z wypadkiem możesz spłacać do końca swojego życia! W obliczu takiej sytuacji ubezpieczenie wydaje się sprawą groszową! Można być świetnym kierowcą, ale najlepszym zdarzają się błędy i o tym warto pamiętać, jeśli zamierzasz jeździć bez OC.

Posiadając OC możesz spokojnie poruszać się po drogach. Bo czy dla kilkudziesięciu złotych w skali roku warto ryzykować wszystko co się ma?

2019-07-28T09:39:13+02:0028 lipca 2019|
Go to Top