Wypożyczenie lawety i samodzielny transport auta z zagranicy – przydatne informacje

Strona głównaBlogWypożyczenie lawety i samodzielny transport auta z zagranicy – przydatne informacje

Wypożyczenie lawety i samodzielny transport auta z zagranicy – przydatne informacje

Przywiezienie nowych czterech kółek z zagranicy jest proste, gdy sami zasiądziemy za kierownicą, ale wiąże się to z kilkoma dodatkowymi formalnościami i kosztami, czyli ubezpieczeniem pojazdu. Nie zawsze się to opłaca. Inna kwestia to wyczucie nowego auta, poznanie go. Niełatwo wsiada się do nowego samochodu i przemierza setki kilometrów. Natomiast zlecenie tego firmie transportowej to kolejny wydatek. Tańszym rozwiązaniem jest przywiezienie nowego nabytku na lawecie. Koszt wypożyczenia lawety to koszt od 90 zł za dobę, a w ofercie naszej wypożyczalni lawet znajdziesz ponad 50 różnych modeli. Zanim jednak ruszysz w drogę, sprawdź jak dopasować lawetę do nowego samochodu i pojazdu holującego. Bo ciągnięcie lawety przez auto, które nie jest do tego przystosowane bądź z przeładowaną lawetą, stwarza poważne zagrożenie na drodze.

Rodzaje lawet i wymagane uprawnienia do prowadzenia lawety

W ofercie wypożyczalni znajdziesz różne rodzaje lawet, m.in.: pojedyncze, podwójne, lżejsze, cięższe z plandeką, dzięki której zabezpieczysz auto. Przeznaczone do różnych gabarytowo i wagowo pojazdów. I dla posiadających tylko prawo jazdy kat. B. Osoby z takimi uprawnieniami mogą holować przyczepę lekką, nie cięższą niż 750 kilogramów. Tego typu przyczepa nie musi posiadać hamulca najazdowego. Posiadacze prawa jazdy kat. B mogą również ciągnąć cięższą lawetę z załadunkiem, ale są warunki. Laweta musi posiadać hamulec najazdowy, a dopuszczalna masa całkowita (auto, laweta, załadunek) nie może przekroczyć 3,5 t. Od tej reguły są również wyjątki. Jeśli posiadasz auto dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t. i doczepisz przyczepkę lekką, całkowita masa wyniesie 4250 kg.

Najwygodniejsze auta do ciągnięcia lawety to SUV-y i inne duże samochody z napędem 4×4. Mają one jednak swoje minusy, choć są wygodne i lepiej jedzie się z lawetą, to są cięższe od zwykłych osobówek, co w konsekwencji zmniejsza opcje wyboru lawety i ogranicza, gdy masz tylko prawo jazdy kat. B. Kiedyś konieczne było zrobienie prawa jazdy B+E, by móc kierować pojazdem z lawetą o większej masie niż 3,5 t. A dziś jest jeszcze jedno tanie i szybkie rozwiązanie. Prawo jazdy B96. Zdobycie dwucyfrowego kodu to zwiększenie DMC do 4250 kg. Jednak spełnione muszą być dwa warunki:

  • przyczepa nie może mieć rzeczywistej masy całkowitej większej niż samochód,

  • stosunek DMC auta do DMC lawety powinien wynosić 1,33:1.

Kod 96 to szersze możliwości transportu

Zdobywając kod 96 możesz nie tylko ciągnąć lawetę, ale i między innymi przyczepę kempingową, do przewozu koni czy maszyn budowlanych. Honorowany jest w krajach Unii i poza nią, w państwach, z którymi podpisane są stosowne umowy.

Zdobycie kodu 96 jest prostsze i tańsze niż zrobienie prawa jazdy B + E. Wystarczy uregulować opłatę i zdać egzamin praktyczny, a później już tylko cieszyć się kodem w dokumencie.

Wybór lawety

Jeśli nie wiesz jaka laweta będzie najlepsza, czy mając określone uprawnienia możesz ją ciągnąć, skorzystaj z pomocy pracownika wypożyczalni. Obok tej kwestii bardzo ważne jest doinformowanie się w obszarze mocowania auta na lawecie.

Mocowanie auta na lawecie

Ciężar na lawecie musi być odpowiednio rozłożony. 10% ciężaru lawety i auta holującego powinno spoczywać na haku. Sprawdzisz to z pomocą wagi, którą można kupić w sklepie z akcesoriami dla lawet. Przy jednorazowej podróży po nowe cztery kółka nie bardzo się to opłaca, ale wagę również można wypożyczyć.

Autem wjeżdżamy na lawetę przodem bądź tyłem, a to zależy od tego, gdzie znajduje się silnik. Jeśli z przodu, to wjeżdżamy przodem, a gdy z tyłu, to tyłem. Odpowiednie mocowanie zapewnia komfort kierowania autem z lawetą i jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Pasy nie mogą być przetarte, co może grozić pęknięciem w transporcie w wyniku naprężenia. Najlepiej jest założyć na wszystkie koła. Do przewozu auta osobowego wystarczą pasy o długości 2,7 bądź 3 m, a do SUV-ów 3,5 m. Przy wyborze pasów istotna jest również wytrzymałość pasa i taśmy. Ta druga ma wyższą wytrzymałość, bo pas łączy się z hakami i napinaczem. Producenci określają wytrzymałość pasów i należy dobrać je odpowiednio do pojazdu na lawecie. Do wyboru są pasy dwu i trzypunktowe, ten pierwszy mocowany jest do platformy w dwóch miejscach, a ten drugi w trzech. Kolejna opcja to pasy wyposażone w klamry zamknięciami, które blokują koła. Rozwiązań jest wiele, przy wyborze należy się kierować rodzajem holowanego pojazdu i lawetą. Więcej informacji w mocowaniu i transporcie na autolawecie znajdziesz w naszym poprzednim wpisie: https://www.kam-przyczepki.pl/blog/samochod-na-autolawecie/

Co warto wiedzieć transportując auto na lawecie?

W kilku podpunktach zebraliśmy najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać, kiedy ciągniemy za sobą lawetę.

  • Poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych w Polsce, prędkość auta ciągnącego lawetę nie powinna być większa niż 70 km/h. Na drogach dwujezdniowych, autostradach i ekspresowych ograniczenie do 80 km/h.

  • Sprawdź czy pasy nie haczą o ostre części nadwozia. Naciągnięty pas nie powinien opierać się również o elementy zawieszenia.

  • Wjeżdżając na lawetę warto poprosić kogoś o pomoc. Złe rozłożenie ciężaru na lawecie może zbytnio obciążać hak.

  • Pełna dokumentacja. Bez względu na to, czy zamierzasz przywieźć auto z kraju należącego do UE czy spoza niej, musisz mieć niezbędne dokumenty.

  • Upewnij się, że możesz prowadzić auto z lawetą, czyli nie przekroczysz 3,5 t, przy prawie jazdy kat. B.

  • Zanim odjedziesz z wypożyczalni z lawetą, zapytaj pracownika o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości.

Pierwszy raz zawsze jest trudny, ale jeśli szukasz oszczędności i wolisz wydać pieniądze na lepsze auto niż firmę transportową, kiedyś trzeba podjąć ryzyko. Zwłaszcza że wypożyczenie lawety nie jest drogie. I można liczyć na fachowe wsparcie.

2021-02-17T18:42:53+01:0017 lutego 2021|
Go to Top