Jak zabezpieczyć quada na przyczepie? Transport Quada 6 ważnych rad

Strona głównaBlogJak zabezpieczyć quada na przyczepie? Transport Quada 6 ważnych rad

Jak zabezpieczyć quada na przyczepie? Transport Quada 6 ważnych rad

Adrenalina podczas jazdy w trudnym terenie jest przyjemnością, którą wybiera coraz więcej osób w ramach czasu wolnego. Kompaktowe, z dużymi oponami i obniżonym ciśnieniem w nich, docierają tam, gdzie osobówka ma spore problemy. Quady są stworzone do jazdy w trudnych okolicznościach przyrody. Są sposobem na zwiedzanie nowych miejsc z dala od zgiełku miasta i opcją na spędzanie czasu ze znajomymi. Można go kupić za kilka tysięcy bądź wydać na niego dużo, dużo więcej. Jednak bez względu na cenę, najważniejszą kwestią, by korzystać z przyjemności jazdy nim, jest bezpieczny transport quada do miejsca docelowego! To absolutna podstawa, bo bez względu na to, ile kosztuje czterokołowa maszyna do jazdy w trudnym terenie, niewłaściwie zabezpieczona może wyrządzić krzywdę innym użytkownikom ruchu i właścicielowi.

Zabezpieczenie quada na przyczepie- najważniejsze zasady

 1. Quad musi być unieruchomiony. Po pierwsze, zabezpiecza to pojazd przed uszkodzeniem. Po drugie, w przypadku gwałtownego hamowania bądź sporej dziury w asfalcie nie istnieje ryzyko, że wypadnie z przyczepki, stanowiąc ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu.
 2. Zainwestuj w porządne pasy mocujące z hakami bądź zaczepami. Pasy muszą być dostosowane do masy quada. Powinny być wytrzymałe i mocne, co poparte jest atestami.
 3. Przednie koła należy przymocować pasem mocującym, na tyle mocno, by opony lekko się ugięły. Pasy mocujące należy przeciągnąć również przez siedzenie pojazdu. Część przyczep, dedykowanych quadom posiada uchwyty na przednie koła, co jest dużym ułatwieniem w transporcie.
 4. W przyczepach z plandeką, quad również musi być odpowiednio zabezpieczony, za pomocą pasów mocujących.
 5. Dodatkowo możesz zadbać o osłony wystających elementów, jak lusterka. W sklepach dostępne są osłony np. ochraniacze narożnikowe z pianki lub styropianu. Alternatywą jest też stretch bądź folia bąbelkowa.
 6. Przydatny jest pokrowiec na quad, który zabezpiecza go na wypadek kapryśnej, polskiej aury. Przydadzą się również ochraniacze narożnikowe z pianki lub styropianu.

Na etapie zakupu quada warto zastanowić się nad sposobem transportu. Quadem nie można się poruszać pod drogach ekspresowych i autostradach, dlatego jeśli chcesz wziąć go na urlop w góry, konieczna będzie przyczepka.

Sposoby transportu quada

Kompaktowe rozmiary quadów wpływają na możliwość transportu ich na kilka sposobów. Można w tym celu wykorzystać przyczepę, platformę czy samochód dostawczy. W przypadku przyczep do wyboru są:

 • uniwersalne odkryte,
 • dedykowane quadom,
 • uniwersalne z plandeką,
 • przyczepy z podłogą,
 • przyczepy z szynami.

Przyczepę kupisz bądź wynajmiesz. Jeśli quadem jeździsz raz na jakiś czas, masz niewiele miejsca do przechowywania przyczepy, to lepszą opcją jest wynajem przyczepki do transportu quada.

Niektórzy producenci quadów oferują zestaw: czterokołowiec plus przyczepa dla niego. Jest to dobre rozwiązanie, gdy na etapie zakupu wiesz, że tylko i wyłącznie potrzebujesz przyczepki do przewozu quada. Natomiast często życie weryfikuje plany i przyczepka przydaje się również do transportu innych rzeczy, jak choćby sprzętu ogrodowego, małych maszyn budowlanych czy motocykla.

2023-12-10T13:40:38+01:0010 grudnia 2023|
Go to Top