Jazda z przyczepą samochodową – co trzeba wiedzieć? Wskazówki i rady.

Strona głównaBlogJazda z przyczepą samochodową – co trzeba wiedzieć? Wskazówki i rady.

Jazda z przyczepą samochodową – co trzeba wiedzieć? Wskazówki i rady.

Już niemalże każda rodzina posiada własny samochód, co dawniej było nie do pomyślenia. Możliwe, że już za pewien czas większość z nas będzie posiadała również przyczepkę samochodową. Przecież w naszym życiu będzie pojawiać się wiele okazji na transport poważnych bagaży czy pewnych ładunków. Z tego względu zakup przyczepy jest czymś jak najbardziej naturalnym. Jednak dobrze jest nabrać wprawy związanej z jej holowaniem. Dopiero dzięki temu będziemy mogli czuć i zachowywać się bezpiecznie na drodze.

Jak holować przyczepkę samochodową?

 1. Aby nabrać wprawy jest możliwość skorzystania z pewnego placu manewrowego, który znajduje się w firmie RADWAN, dostarczającej nam takie wyjątkowe przyczepy samochodowe, jak: jednoosiowe lekkie, dwuosiowe lekkie, jednoosiowe hamowane, dwuosiowe hamowane, przyczepo-lawety. Po takich ćwiczeniach będziemy mogli dowiedzieć się, jak zachowuje się auto podczas holowania przyczepy. Zarazem zauważymy, jak zachowuje się sama przyczepa i jak należy na nią uważać, kiedy wykonujemy pewne manewry na drodze, na przykład skręty czy zawracanie.

 

 1. Podczas korzystania z przyczepy należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak wygląda hak holowniczy. A jeśli go nie posiadamy, to ważne jest jego zamontowanie, przegląd i zatwierdzenie w Wydziale Transportu i Komunikacji. Później musimy dbać o jego regularne smarowanie. Tym samym otrzymujemy przyzwolenie na poruszanie się przyczepami samochodowymi, których masa całkowita nie przekracza 750 kg, jeśli posiadamy prawo jazdy Kategorii B. Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie może wtedy przekraczać 3500 kg. Jeśli ten limit byśmy przekroczyli, w przypadku zastosowania przyczep ciężkich, to musimy jeszcze ponosić koszty opłat w ramach systemu viaTOLL. Zgodnie z prawem należy również spełnić warunek, aby stosunek masy pojazdu do masy przyczepy wynosi 1.33:1.

 

 1. Do każdej przyczepy warto jest zakupić odpowiednie gniazdo elektryczne i inne akcesoria, które firma RADWAN posiada w swojej ofercie.

Akcesoria do przyczepy samochodowej:

 • części serwisowe – łożyska, szczęki, linki
 • hamulce najazdowe
 • koła podporowe
 • lampy
 • pasy transportowe
 • bębny hamulcowe
 • przewody elektryczne i wtyczki gniazda
 • wyciągarki ręczne
 • zabezpieczenia antykradzieżowe

 

 1. Przed wyruszeniem w trasę z przyczepką samochodową należy przyjrzeć się jej stanowi technicznemu. Sprawdzamy zarówno hamulec najazdowy, instalację elektryczną, oświetlenie, opony, a zarazem zabezpieczenie ładunku.

 

 1. Z przyczepką samochodową w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością do 50 km/h. Jednak poza terenem zabudowanym, na drogach jednojezdniowych maksymalna prędkość może wynieść 70 km/h, na drogach dwujezdniowych 80 km/h.

 

 1. Od niedawna obowiązuje również kategoria B96. Umożliwia ona kierowcom poruszanie się zespołem pojazdów (samochodem i przyczepką) o masie całkowitej do 4250 kg, nawet jeśli przyczepa posiada DMC powyżej 750 kg. Również i tutaj należy zadbać o to odpowiedni stosunek masy pojazdu do przyczepy w granicy 1.33:1. Zdobycie takich uprawnień jest możliwe po zaliczeniu egzaminu praktycznego.

 

 1. Bezpieczeństwo gwarantuje delikatna jazda kierowcy, pozbawiona gwałtownego hamowania, przyśpieszenia bądź szybkich skrętów. Należy jeszcze być świadomym, że przez przyczepę wydłuża się droga hamowania.

 

 1. Gdyby przyczepa podczas jazdy nie jechała w linii prostej, to dobrze jest dokładnie ocenić przyczynę tej sytuacji. W pierwszej kolejności można przyhamować i przyśpieszyć bądź po prostu przyśpieszyć. Jeśli to nie pomaga, to dobrze jest powoli się zatrzymać, a następnie zrobić przegląd przyczepy. Sprawdzamy opony i rozłożenie ładunku. Warto zachować zasadę, aby ciężkie ładunki znajdowały się nad osią przyczepy.

 

 1. Cofanie przyczepy samochodowej nie jest proste. Musimy pamiętać o zasadzie, że jeśli chcemy skręcić przyczepą w prawo, to kierownicą ruszamy w prawo. Warto jest wcześniej potrenować na pewnym placu manewrowym. Dopiero po kilku treningach będziemy mogli nabrać w tym odpowiedniej wprawy i również na drodze korzystać z takich umiejętności.

 

Wniosek: dowiedzieliśmy się, że prowadzenie przyczepki samochodowej nie okazuje się takie proste. Dodatkowo musimy również uwzględniać odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Jeśli o tym pamiętamy, to poruszamy się przyczepką tak, jak trzeba, czyli nie zagrażajmy sobie oraz innym

2018-06-09T18:47:32+02:0016 czerwca 2018|
Go to Top