Samochód na autolawecie

Strona głównaBlogSamochód na autolawecie

Samochód na autolawecie

W życiu zdarzają się sytuacje, gdzie nasz samochód podróżuje na autolawecie. Sprowadzając auto z zagranicy, czy holowanie pojazdu, gdy jest uszkodzony to najbezpieczniejsza opcja. Poniżej zamieściliśmy kilka istotnych punktów, które przedstawią Ci, jak bezpiecznie przewozić samochód na autolawecie.

Autolaweta a laweta – jaka jest różnica?

Laweta jest przyczepą, którą należy przymocować do holownika. Autolaweta jest to natomiast połączenie busa tudzież ciężarówki, a raczej jej kokpitu sterującego z lawetą. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym panowaniu nad pojazdem podczas podróży warto, abyś postawił na autolawetę. Większa zwrotność, a także minimalizm zarysowań i uszkodzeń auta przemawiają właśnie za tym typem przewożenia pojazdu. Biorąc jednak pod uwagę koszty wynajmu, możliwość szybkiego wypożyczenia przyczepo-lawety i poodczepiania do własnego samochodu to rozwiązanie wydaje się optymalne. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór lawet samochodowych i towarowych.

Jak transportować samochód na autolawecie?

Jeżeli jesteś posiadaczem kategorii prawa jazdy B, to możesz kierować pojazdem nie przekraczającym 3,5 tony. Oznacz to, że jeżeli do holowania lawety lub podróżowaniu autolawetą przekraczającą tę wagę musisz posiadać kategorię C. W związku z tym warto przed załadowaniem na autolawetę sprawdzić masę pojazdów wraz z osobami, które będą podróżować.

Wzmożone ostatnimi czasy kontrole często kończą się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych oraz wystawieniem mandatu. Po co więc żyć w stresie oraz narażać się na zbędne koszta? Szczególnie warto pamiętać o tym na terenie Niemiec, gdyż tam są bardzo wysokie mandaty z tego tytułu.

Jak odpowiednio zamocować samochód na autolawecie?

Właściciele szkół bezpiecznej jazdy podkreślają, iż przy załadunku warto zwracać uwagę na równomierne rozłożenie ładunku. Pojazd, który chcemy przetransportować musi mieć stabilną pozycję, tak by podczas podróży nie zsunął się z autolawety. Najcięższa oś pojazdu musi znajdować się na środku przestrzeni ładunkowej.

Dodatkowo dla bezpieczeństwa warto zastosować pasy, które zaczepimy o koła. Klamry pasów powinny być również odpowiednio zabezpieczone. Auto holownicze jak i auto holowane warto by miały włączone światła awaryjne, a kierowcy powinni być ubrani w kamizelki odblaskowe. Aby być jeszcze bardziej widoczni, a przede wszystkim bezpieczni na drodze warto uruchomić sygnalizator świetlny na lawecie.

Więcej praktycznych informacji możecie znaleźć w video poniżej, które udostępnił clicktrans:

 

2018-09-17T18:46:58+02:0021 września 2018|
Go to Top