Przyczepki samochodowe dają nam szerokie możliwości transportu większych bagaży i ładunków. To może zachęcać nas do jej okazjonalnego wynajmowania. Jeśli jednak regularnie korzystalibyśmy z takiej przyczepki, to o wiele lepszym wyjściem będzie jej zakup. O czym jednak warto pamiętać? Do ceny zakupu takiej przyczepki zawsze musimy doliczyć koszty dodatkowe. Co to za koszty?

Jako nowi właściciele przyczepki samochodowej ponosimy koszty rejestracji, które wyniosą nas 121.5 zł. Z czego one wynikają? Otóż płacimy za wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepki, wydanie tablic rejestracyjnych, znaki legalizacyjne, pozwolenie czasowe i opłaty ewidencyjne. Więcej na temat rejestracji przyczepki znajdziesz w naszym poprzednim wpisie z bloga.

Czy to wszystko? Okazuje się, że nie, ponieważ korzystanie z przyczepki samochodowej staje się możliwe dopiero po opłaceniu za nią ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej?

Warto zauważyć, że ostateczny termin wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC dla przyczepki to dzień jej rejestracji w Wydziale Transportu i Komunikacji. Podczas odbioru dowodu rejestracyjnego musimy przedstawić świadectwo opłacenia polisy OC.

Do przyczep samochodowych o DMC do 750 kg firmy ubezpieczeniowe oferują najczęściej tradycyjne ubezpieczenie OC. Natomiast już dla przyczepek ciężkich, o DMC powyżej 750 kg, proponują wykupienie pakietu assistance.

Jakie koszty za OC przyczepki?

Ubezpieczenie OC dla przyczepek samochodowych na 1 rok możemy wyszukać już w granicach 50-70 zł. Natomiast ubezpieczenie OC połączone z AC wynosi zazwyczaj powyżej 300 zł. Cena jest w dużym stopniu zależna od dopuszczalnej ładowności przyczepki. W celu wyszukania najlepszej oferty warto porównać ofertę znanych firm ubezpieczeniowych, jak EroHestia, Uniqa, Warta/HDI, Gothaer, PZU itd.

Ocenia się, że najtańsze ubezpieczenie OC może wynieść nawet 40 zł dla przyczepki samochodowej o DMC do 750 kg. Natomiast u innych ubezpieczycielach to samo ubezpieczenie OC wyniesie nas nawet powyżej 300 zł, więc warto dokładnie ocenić, kto jest w stanie zapewnić nam najlepszą ofertę.

Pomocne są tutaj domy ubezpieczeń, CUK oraz wybrani agencji ubezpieczeniowi. Nie warto wyszukiwać atrakcyjnej oferty OC na przyczepkę w kalkulatorach ubezpieczeń online, ponieważ tam najczęściej cena jest kilkukrotnie zawyżona. Jeżeli chcesz się zorientować na jakie ceny możesz liczyć online, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń pod adresem: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac#

Co sprawdzić przed zakupem przyczepy:

  1. Hak w samochodzie – w przypadku jego braku decydujemy się na zainstalowanie i zalegalizowanie w Stacji Kontroli Pojazdów oraz wpisaniu do dowodu rejestracyjnego w Wydziale Transportu i Komunikacji.
  2. Dopasować przyczepę do posiadanych uprawnień (np. prawa jazdy Kat. B lub B+E) i samochodu, co gwarantuje nam firma RADWAN. W ofercie posiada wysokiej jakości przyczepki: jednoosiowe lekkie, dwuosiowe lekkie, lekkie platformy jednoosiowe, lekkie platformy dwuosiowe, jednoosiowe hamowane platformy, jednoosiowe hamowane, dwuosiowe hamowane platformy, dwuosiowe hamowane oraz przyczepo-lawety.

Podsumowując. Patrząc na rosnące w ostatnim czasie ceny ubezpieczeń samochodowych, kwota za ubezpieczenie przyczepki samochodowej nie wydaje się tak wygórowana i warto ją ubezpieczyć.