Ubezpieczenie dla przyczepy samochodowej – ile kosztuje i które wybrać?

Strona głównaBlogUbezpieczenie dla przyczepy samochodowej – ile kosztuje i które wybrać?

Ubezpieczenie dla przyczepy samochodowej – ile kosztuje i które wybrać?

Przyczepki samochodowe dają nam szerokie możliwości transportu większych bagaży i ładunków. To może zachęcać nas do jej okazjonalnego wynajmowania. Jeśli jednak regularnie korzystalibyśmy z takiej przyczepki, to o wiele lepszym wyjściem będzie jej zakup. O czym jednak warto pamiętać? Do ceny zakupu takiej przyczepki zawsze musimy doliczyć koszty dodatkowe. Co to za koszty?

Jako nowi właściciele przyczepki samochodowej ponosimy koszty rejestracji, które wyniosą nas 121.5 zł. Z czego one wynikają? Otóż płacimy za wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepki, wydanie tablic rejestracyjnych, znaki legalizacyjne, pozwolenie czasowe i opłaty ewidencyjne. Więcej na temat rejestracji przyczepki znajdziesz w naszym poprzednim wpisie z bloga.

Czy to wszystko? Okazuje się, że nie, ponieważ korzystanie z przyczepki samochodowej staje się możliwe dopiero po opłaceniu za nią ubezpieczenia OC.

To, czy przyczepa jest pojazdem bywa często przy okazji różnych spotkań poddawane dyskusji, ale prawo nie pozostawia złudzeń. Co prawda nie posiada silnika i bez samochodu czy innego pojazdu na niewiele się zda, jest uznana za odrębny pojazd i musi mieć swoje OC! A potrafi żyć własnym życiem, i niejeden się o tym przekonał, bo może wydarzyć się sytuacja, że zerwie się z zaczepu i pojedzie w innym kierunku, stanowiąc duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Jak wybrać OC dla przyczepki?

Treść tego artykułu została zaktualizowana w dniu 14.08.2019r.

 

Kiedy trzeba kupić OC dla przyczepki?

Najszybciej jak się da, jeśli chcesz wyjechać nią na drogę. Zgodnie z przepisami przyczepka powinna być ubezpieczona w dniu, w którym została zarejestrowana. Dlatego formalności najlepiej zacząć załatwiać już z rana. A przed rejestracją przyjrzeć się ofercie ubezpieczycieli, by w ostatniej chwili nie kupić drogiego ubezpieczenia! Musisz pamiętać, że bez okazania ubezpieczenia urzędnik nie wyda tablic ani dowodu rejestracyjnego.

 

Ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej

Warto zauważyć, że ostateczny termin wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC dla przyczepki to dzień jej rejestracji w Wydziale Transportu i Komunikacji. Podczas odbioru dowodu rejestracyjnego musimy przedstawić świadectwo opłacenia polisy OC.

Do przyczep samochodowych o DMC do 750 kg firmy ubezpieczeniowe oferują najczęściej tradycyjne ubezpieczenie OC. Natomiast już dla przyczepek ciężkich, o DMC powyżej 750 kg, proponują wykupienie pakietu assistance.

 

Dlaczego nie warto ryzykować jazdy bez OC?

Na drodze zdarzyć się może dosłownie wszystko i mała, lekka przyczepka potrafi zrobić duże szkody! Co jeśli się odczepi i staranuje inne pojazdy? Inna sytuacja to manewry z przyczepką, nie jest trudno zaczepić nią o inny pojazd, szczególnie jak nie ma się wprawy. Brak OC oznacza, że za szkody zapłacisz z własnej kieszeni!

 

Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie dla przyczepki?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia istotnych jest kilka elementów: zakres ochrony, wyłączenia, koszt, dodatkowe usługi w pakiecie, zniżki za bezszkodową jazdę. Kolejne zniżki można otrzymać kupując ubezpieczenie u tego samego agenta, u którego kupiłeś OC dla samochodu. Zniżki można też otrzymać u nowego agenta, który chcąc zyskać nowego klienta, zaoferuje OC dla przyczepki nieco taniej. To wszystko sprawia, że wybór nie jest oczywisty. 

 

Ile kosztuje OC przyczepki samochodowej?

OC dla przyczepki w najbardziej podstawowym wariancie nie jest drogie. Ceny zaczynają się już od 40-50 zł dla lekkich przyczepek. Przy większych przyczepkach jest to koszt w skali roku rzędu 100-150 zł.

Pomocne są tutaj domy ubezpieczeń, CUK oraz wybrani agencji ubezpieczeniowi. Nie warto wyszukiwać atrakcyjnej oferty OC na przyczepkę w kalkulatorach ubezpieczeń online, ponieważ tam najczęściej cena jest kilkukrotnie zawyżona. Jeżeli chcesz się zorientować na jakie ceny możesz liczyć online, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń pod adresem: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac#

 

Ile kosztuje AC?

Kwoty są dużo niższe niż przy ubezpieczeniu auta, ale są już odczuwalne, stąd najczęściej dla przyczepki kupowana jest tylko polisa OC. Pakiet OC plus AC to koszt około 300 zł na rok.

 

Konsekwencje jazdy bez OC 

Jak złapie Cię policja, to zapłacisz mandat. Jego wysokość zależy od okresu, jaki upłynął od wygaśnięcia polisy. Maksymalna kwota mandatu to obecnie 750 zł. Nie są to zaporowe kwoty, gorzej jeśli spowodujesz wypadek i ucierpi w nim człowiek. Odszkodowania sięgają ogromnych kwot. I będziesz musiał je zapłacić z własnej kieszeni. OC dla przyczepki niełatwo wybrać, zresztą jest w tak w przypadku każdego ubezpieczenia, dlatego po wyborze przyczepki, poświęć mu dłuższą chwilę, by nie przepłacać!

 

Porównywarki OC- warto, nie warto?

Służą porównywaniu ofert, ale czy w stu procentach można im zaufać? Porównywarki ułatwiają rozeznanie na rynku ubezpieczeń. Dowiesz się:

  • gdzie ubezpieczysz przyczepkę
  • mniej więcej sprawdzisz wysokość składki
  • szybko porównasz szczegóły różnych ofert.

Porównywarki mają jeden minus, konieczne jest wyrażenie zgód marketingowych, co wiąże się z przesyłaniem ofert, a także musisz zapoznać się z regulaminem portalu, bo akceptujesz jego warunki. Porównywarki są najczęściej częścią portali skupiających towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby otrzymać oferty, musisz podać wszystkie dane dotyczące przyczepki.

 

Kiedy kupić AC dla przyczepki?

AC i assistance przydają się w razie różnych zdarzeń na drodze. Niestety, ale laweta kosztuje. Jeśli w kolizji ucierpi przyczepka, a assistance objęte jest tylko auto, to za lawetę dla przyczepki przyjdzie zapłacić. O rozszerzeniu obowiązkowego ubezpieczenia dla przyczepki warto pomyśleć gdy:

  • dużo jeździsz
  • często załadowana jest do maksimum
  • chcesz czuć się bezpiecznie i spokojnie.

Dodatkowe ubezpieczenie daje poczucie komfortu, bo w razie kolizji z Twojego portfela nie wypłyną szybkim strumieniem duże pieniądze.

 

Podsumowując. Patrząc na rosnące w ostatnim czasie ceny ubezpieczeń samochodowych, kwota za ubezpieczenie przyczepki samochodowej nie wydaje się tak wygórowana i warto ją ubezpieczyć.

2019-08-14T15:45:21+02:0014 sierpnia 2019|
Go to Top