Przyczepa podłodziowa – którą wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Strona głównaBlogPrzyczepa podłodziowa – którą wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przyczepa podłodziowa – którą wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Żaglówki, motorówki, rybackie pontony i skutery wodne potrzebują dedykowanej im przyczepy, czyli potocznie mówiąc podłodziówki. Są one skonstruowane w taki sposób, by bezpiecznie transportować jednostkę pływającą. Bo niestety innej opcji nie ma. Łódki, bez względu na jej rodzaj, nie przewieziesz w dostawczaku czy na zwykłej przyczepce albo lawecie, bo może się to dla niej źle skończyć. Poza tym, jest to mało praktyczne rozwiązanie, które powoduje szereg komplikacji. Warto też wziąć pod uwagę, że zwykłe przyczepy do wodowania łodzi się nie nadają.

Oferujemy szeroki wybór podłodziówek, od malutki i lekkich, przeznaczonych dla małych łodzi, do transportu dużych gabarytowo jachtów. Naszą ofertę znajdziesz tutaj: https://www.kam-przyczepki.pl/wypozyczalnia/przyczepy-nietypowe-dluzyce-i-podlodziowe/

Każda łódź potrzebuje innych rozwiązań, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze?

Trzy ważne rzeczy na początek

Przyczepa musi pasować do łodzi, a nie odwrotnie. Ma ułatwiać wodowanie i wciąganie łodzi na przyczepę. Powinna zapewniać maksimum bezpieczeństwa transportowanej jednostce pływającej.

Na początek istotne są parametry łodzi oraz jej typ:

  1. Waga łodzi. Przyczepa musi mieć odpowiednie DMC dostosowane do wagi łodzi, czyli udźwig plus jej waga. Jeśli jest to skuter wodny, to wystarczy lekka przyczepa o DMC do 750 kg. W przypadku jachtów, konieczna będzie przyczepa o znacznie większym udźwigu i DMC powyżej 1000 kg co najmniej.

  2. Długość przyczepy. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której kadłub bądź jakiś element wystaje poza konstrukcję przyczepy. Jest to niebezpieczne dla łodzi oraz dla uczestników ruchu.

  3. Rodzaj napędu (typ łodzi). Odmienne przyczepy dedykowane są jednostkom z napędem motorowym i inne żaglówkom. Te pierwsze mają wycięcie na wał, co chroni jednostkę napędową. Te drugie muszą zapewniać optymalną stabilność na przyczepie.

Przyczepa może służyć nie tylko do transportu łodzi, lecz także do przechowywania jej poza sezonem żeglarskim. Na przyczepie jest dobrze zabezpieczona (przed kradzieżą i czynnikami atmosferycznymi). Spełnia ważną rolę w sezonie i po nim, dlatego jest to środek transportu, na którym lepiej nie oszczędzać. Często lepiej dołożyć i kupić porządną przyczepę niż co jakiś czas ją naprawiać.

Trzy rzeczy, które warto sprawdzić w przyczepie

Gdy już przyjrzysz się przyczepom podłodziowym, biorąc pod uwagę parametry łodzi, pora wejść w temat nieco głębiej. W końcu przyczepa ma służyć długo, bezawaryjnie i przede wszystkim ma być wygodna. Dlatego pod uwagę najlepiej wziąć jeszcze kilka kwestii.

Materiał konstrukcji: stal czy aluminium?

Tak naprawdę jest to wybór pomiędzy lekką przyczepką do transportu niewielkich łodzi (aluminium) a dużymi przyczepami do przewozu kilkumetrowych jachtów, które niemało ważą. W przypadku stali istotny jest sposób, w jaki producent zadbał o ochronę jej przed korozją. Najczęściej w tym celu stosowane jest cynkowanie ogniowe. Podłodziówka musi być odporna na wodę, bo będzie mieć z nią dużo do czynienia.

Hamowana czy niehamowana?

Lekkie przyczepki nie muszą być wyposażone w układ hamulcowy. Są to przyczepki do 750 kg. Natomiast przyczepy, które mają DMC powyżej 750 kg, muszą być wyposażone w hamulec najazdowy. Przy transporcie dużych łodzi lepiej zainwestować w przyczepę, która ma zarówno hamulec najazdowy jak i postojowy. To nie tylko komfort prowadzenia z przyczepą, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie hamowania oraz też gdy przyczepa stoi.

Koło podporowe

Nieodzowny przyjaciel po odczepieniu przyczepy. Dzięki niemu łatwiej się nią manewruje, szczególnie w trudniejszym terenie, co w przypadku podłodziówek jest bardzo częste. Może ono być na standardowym wyposażeniu przyczepy, ale lepiej to sprawdzić.

Wciągarka

Przyczepa może być w nią wyposażona, ale nie musi. Do wyboru są wciągarki ręczne i elektryczne. Wciągarka jest bardzo praktyczna, bez względu na gabaryty jednostki pływającej, oszczędzasz kręgosłup i w dużej mierze w ten sposób można uniknąć uszkodzeń mechanicznych przy załadunku łodzi na przyczepę.

Rolki, płozy, podpory

To kolejne elementy podłodziówki, które wpływają na komfort użytkowania, ale też na stabilność łodzi podczas transportu. W naszej ofercie znajdziesz zarówno przyczepy wyposażone w system rolek jak i z płozami. Ułatwiają załadunek i wodowanie. Natomiast podpory zabezpieczają łódź w trakcie transportu.

Akcesoria do podłodziówki

Sam zakup przyczepy to jeszcze nie wszystko, bo dopiero akcesoria sprawią, że będzie ona kompletna i dopieszczona pod każdym względem. W akcesoria warto zainwestować na etapie zakupu przyczepy, by od razu je dopasować i mieć komplet na start i pierwszy wyjazd.

Przede wszystkim warto zainwestować w podpory, pasy transportowe, uchwyt dziobowy czy wyciągarkę, jeśli przyczepa nie jest w nią wyposażona. To dzięki tym akcesoriom w pełni możesz cieszyć się z komfortowej jazdy, rozładunku i załadunku łodzi.

Przyczepy dedykowane różnym jednostkom wodnym znajdziesz w naszej ofercie. Z bogatym wyposażeniem w standardzie.

2023-10-08T16:39:22+02:008 października 2023|
Go to Top